Põllumajandus- ja Toiduamet kontrollis maasikate päritolu ja märgistust Tallinnas, Harjumaal ja Rakveres

Tänasest algasid üle-eestilised kontrollid turgudel ausa konkurentsi tagamiseks. Tallinna turgude ning Harjumaa müügikohtade kontrollid näitasid, et maasikakastidel puudus nõuetekohane märgistus. Nõuetele mittevastavused kõrvaldati kohe. Rakveres kohapeal nõuetele mittevastavusi ei tuvastanud.

„Maasikamüüjad peavad olema valmis esitama järelevalveametnikule müügikohas saatedokumendi ning tagama, et esitatud info vastaks nõuetele ning oleks ka sisuliselt korrektne," räägib Põllumajandus- ja Toiduameti kriisijuht Heidi Käär.

Kääri sõnul kontrolliti maasikareidil saate-, ostu- ja müügidokumente (sh muu päritolu tõendav dokumentatsioon). „Kaup peab olema jälgitav ja päritolu peab olema tõestatav, sh omal maalapil kasvatatavad maasikad," jätkab ta.

Esimesed kontrollid toimusid täna, 25. juunil Tallinnas ja Harjumaal ning Rakveres. Kokku kontrolliti 22 müüjat, sh Tallinnas ja Harjumaal kontrolliti 17 müüjat ning Rakveres viit müüjat.

Tallinnas kontrolliti Keskturu müüjaid, Harjumaal kontrolliti Jüri aleviku maasikamüügikohtades ja Peetri Selveri kaubandushoones. Kokku kontrolliti 17 müüjat.

Põhilised mittevastavused seisnesid selles, et mõningatel juhtudel ei olnud kohapeal edasimüüjatel ette näidata nõuetekohaseid saatedokumente. „Saatedokumentidel peab olema kajastatud ka edasimüüja, vastasel korral ei ole need nõuetekohased ja võimaldavad pettusi," sõnab Käär.

Amet tuvastas muu hulgas ka seda, et Tallinna keskturul osadel kontrollitud toodetel puudus nõuetekohane märgistus, üks müüja ei olnud oma tegevusest PTA-d teavitanud.

Rakveres kontrolliti viite müüjat erinevates müügikohtades, mille käigus nõuetele mittevastavusi ei tuvastatud.

Amet jätkab kontrollide ja tulemuste avalikustamisega ka edaspidi. Hooaja kokkuvõte tehakse septembris.