Teabepäev “Vaata vana akent!” veebis 23. mail kell 12.00

Akende hooldamise ja taastamise veebipõhine teabepäev "Vaata vana akent!" algab 23. mail kell 12.00 samanimelisel Facebooki lehel. Kaheksas 10-20 minuti pikkuses videos jagavad praktilisi teadmisi ja oskusi oma ala meistrid ja spetsialistid, kellele saab reaalajas küsimusi esitada.

Veebiteabepäeva kava on koostatud mõeldes vanade majade omanikele, aga ka ehituspärandist ja puidutööst huvitatud inimestele laiemalt. Õppevideotes räägivad spetsialistid akende seisukorra hindamisest, soojapidavuse hindamisest, puitakna kittimisest, klaasimisest ja värvimisest ning teistest akna eluea pikendamisega seotud teemadest.

Akendele tähelepanu pööramise ja taastamise kampaania jõudis Eestisse Rootsi eeskujul Tartu Säästva Renoveerimise Infokeskuse eestvedamisel, teist aastat korraldavad seda Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskus ja Muinsuskaitseamet. Kolme kuu jooksul on „Vaata vana akent" Facebooki lehel avaldatud nõuandeid teabetrükisest „Hoia vana akent" (autor Lea Stroh), majaomanike isiklikke kogemusi ja spetsialistide artikleid. 23. mai teabepäev on kampaania kulminatsioon.

Algselt üle Eesti toimuma pidanud praktikumid ja seminarid liikusid eriolukorra tõttu veebikeskkonda. "Huvilised saavad õppevideoid vaadata oma kodus ja kohe oma akende hooldamisel õpitud oskusi proovida. Loodame, et veebi teel saab isegi rohkem inimesi uusi oskusi ja inspiratsiooni akendega tegeleda, kui oleks saanud praktilistel koolitustel," ütles projektijuht Elo Lutsepp.

Teabepäeva õppevideote teemad ja spetsialistid:

Vana maja akende seisukorra hindamine – Laur Oberschneider (Vana ja Väärt)

Uuema puitakna hooldus ja värskendamine – Tarmo Elvisto, Indrek Värv (SRIK)

Puitakna liistude ja punnide eemaldamine – Helena Sõnajalg (Tartu SRIK)

Kiti valmistamine – Heli Allikas (Tallinna Ehituskool)

Puitakna soojapidavuse hindamine – Üllar Alev (Muinsuskaitseamet)

Puitakna värvimine ja õlivärvi tegemine – Rutt Veide (Coloratum)

Vana puitakna korrastamine ja tööde järjekord – Tarmo Elvisto, Indrek Värv (SRIK)

Puitakna kittimine, klaasimine ja värvimine – Tarmo Elvisto, Indrek Värv (SRIK)