Naistele pühendatud filmifestival tuleb taas

1. märts 2021

Kolmandat aastat järjest toimub Raplamaal Naiste Ööde Filmifestival, millega antakse au naistele nii filmitööstuses kui ka teistes loomingulistes valdkondades,  tähistatakse Naistepäeva. Tänavu oli plaanis festival korraldada 4.-8. märtsil Raplamaa igas nurgas – Raplas, Märjamaal, Järvakandis ja Kohilas, kuid seoses 1. märtsist kehtima hakkavate  rangete tervisekaitse piirangutega avalikele üritustele, otsustasid korraldajad koostöös Pimedate Ööde Filmifestivaliga kogu festivali viia veebi.

Igal aastal võetakse fookusesse üks teema, millest lähtuvalt on valitud programmi filmid, festivali ajal esitletavad näitused ja muud üritused. Sel korral on läbivaks küsimuseks keskkonnaga seotud probleemid. Näiteks linastub NÖFFi raames andeka režissööri Maya Da-Rin'i draamafilm "Palavik", mis jutustab loo Amazonase vihmametsas töötavast Justinost, kes haigestub salapärasesse palavikku. Vaadata saab ka mitmeid maalilisi dokumentaalfilme, näiteks soomlaste filmi "Vesineid," mis on lugu kahest noorukist, kes veedavad aastaringi aega veekogu ääres.

Ühelt poolt on kõige loomulikumaks keskkonnaks loodus, teisalt oleme üha enam rajamas enda ümber kontrollitud ruumi. Kui meid ümbritsev kontrolli alt väljub, kas oskame siis õigesti reageerida? Kas oleme muutustele avatud ja valmis ise muutuma? Kas näeme ennast osana loodusest ja mõistame oma igapäevaste otsuste tagamaid?" on filmiprogrammi üks koostajaid, zooloog Lennart Lennuk öelnud festivali iseloomustamiseks.

Lennart Lennuki kõrval oli filmiprogrammi koostaja ka tuntud teatri-, tele- ja filminäitleja Maarja Jakobson. Filmid aitas festivalile tuua PÖFF-i korraldaja Tiina Lokk oma meeskonnaga ning ....

Kokku linastub NÖFF-il sel korral 5 filmi, mis linastuvad alates 6. märtsist ainult PÖFFi veebikinos https://kino.poff.ee/

Filmidest tulevad näitamisele:

Dokumentaalfilm-animatsioon MERE RAAMAT. Režissöör Aleksei Vakrushev (Venemaa 2018 )

Dokumentaalfilm JÄRVE TÜTAR. Režissöör Ernesto Cabellos (Peruu 2015)

Draamafilm HIRM. Režissöör Ivaylo Hristov, (Bulgaaria 2020)

Draamafilm PALAVIK. Režissöör Maya Da-Rin, (Kolumbia 2020)

Dokumentaalfilm VESINEID. Režissöör Petteri Saario (Soome 2019)

Festivalile planeeritud kunstinäitused filmitakse ning neid saab näha veebis https://noff.ee/

Rahvusarhiivi filmiarhiivi plakatinäitus, mis tutvustab 1970-1980ndate aastate plakatikunsti Eestis;

Raplamaa klaasikunstnike Kati Kerstna ja Kairi Orgusaare näitus O2 juhib tähelepanu õhule, hingamisele ja keskkonna puhtusele;

TAKKK Keskkonnakunstikeskuse eestvedaja Alide Zvorovski teeb ettekande keskkonnakunsti võimalustest maastike mõtestamisel;

Raplamaalt pärit maalikunstniku Kristiina Jakimenko maalinäitus "Naine ja hunt: habras ja tugev";

Paljud koolilastele suunatud sündmused jäävad ära, kuid Raplas Vesiroosi Koolis avatakse neljapäeval, 4. märtsil kell 14 Keskkonnaameti rändnäitus "Hoia, mida armastad", näitus jääb avatuks pikemaks ajaks.

Festivali avamine on 5. märtsil kell 19 veebis, kus kuulutatakse  välja Leida Laiuse rändauhinna saaja, kelleks on üks Eesti silmapaistev filminaine.