Vald soetas endale 2 elektrišokiaparaati Nihon Kohden AED 2100

Kehtna vallavalitsus otsustas panustada oma valla inimeste turvalisusesse ning tellis vallale kaks elektrišokiaparaati Nihon Kohden AED 2100.
Eestis esineb aasta jooksul ligikaudu 3000 äkksurma, mida paraku ei ole võimalik meditsiinilise kontrolliga tihtilugu ette näha. Arvestades, et sportimine tõstab äkksurma riski kaks kuni kolm korda, siis on just Valtu Spordimaja üheks kohaks, kuhu vallas selline elustamisaparaat paigutada. Samuti on hädavajalik sellise aparaadi olemasolu kohalikul päästekomandol.
Nii paigaldataksegi täna esimene aparaat Valtu Spordimajja ning teine leiab lähiajal oma asukoha Kehtna Vabatahtlikus päästekomandos. Nii spordimaja töötajatele kui päästekomando vabatahtlikele viiakse läbi ka aparaadi kasutajakoolitus.

AED elektrišokiaparaat on lisaks kaudsele südamemassaažile ja kunstlikule hingamisele lihtne ja oluline abivahend kannatanu elustamiseks ja äkksurma ärahoidmiseks. Lääne-Euroopas ja USAs on sellised aparaadid kõikjal avalikes kohtades väga levinud ning viimastel aastatel on need ka Eestis aina rohkemates avalikes kohtades olemas. 2014 aasta suvel sai üks selline aparaat elupäästjaks Tartus, Aura veekeskuses, kus päästeti 70. aastase Kalev Allikvee elu.

Aparaadi kasutamine on väga kergelt arusaadav – tuleb avada kaas ning seejärel järgida eesti keeles jagatavaid häälkäsklusi. Aparaat juhendab nii sõnas kui ka piltlikult, kuidas elektroodid kannatanule rinnale paigaldada ning seejärel fikseerib juba aparaat, kas tema süda vajab elektrišokki või mitte. Kui šokk on vajalik ja antud, hakkab aparaat lugema õiget südamemassaaži rütmi ning analüüsib kannatanu seisundit kuni kiirabi tulekuni.